Seinäjoella ajettiin lauantaina F-Cup kesäkauden avausosakilpailu varsin sateisissa ja haastavissa olosuhteissa. Asseri lindroos ajoi ulos erikoiskokeella kuusi ja joutui keskeyttämään. Joonas Lindroos voitti nuottiluokan.

Asserilla toimi kartturina aiemmnin Joonakselle nuotteja lukenut Jouni Lampinen. Jouni ei ehtinyt ajaa ollenkaan nuottitestiä Asserin kanssa ennen rallia, vaan lähti puolentoista vuoden tauon jälkeen suoraan kartturin penkille. Heidän kilpailunsa lähti käyntiin varsin mukavasti luokan kolmenneksi nopeimmalla ajalla jääden 4,3 sekuntia pohjat ajeneesta Pentti Rasmuksesta. Samalla sijoituksella Asseri ja Jouni ajoivat myös seuraavat kaksi erikoiskoetta. EK3:lla heillä oli tilanne, kun sateisessa kelissä tuulilasi huurtui sisäpuolelta niin, että se haittasi näkyvyttä. Asseri tussautti hiekkapenkkaan, mutta pienen aikahukan jälkeen matka jatkui. Sen jälkeen rupesi tapahtumaan ja nelos ek:lla aika oli jo toiseksi nopein. Seuraavalle tuli jo puolen sekunnin pohja-aika.
Ehkäpä tuosta nousujohteisesta vauhdista johtuen erikoiskokeella kuusi tuli raja vastaan ja Toyota Auris kiepsahti katon kautta ympäri ja jäi katolleen. Näin Asserin ja Jounin kisa keskeytyi siihen.
Joonas voitti vaihdeongelmasta huolimatta
Joonas Lindroos kartturinaan Antti Haapala ajoi heti nuottiluokan pohja-ajan ensimmäiselle erikoiskokeelle. Nopeimman ajan he kirjasivat myös erikoiskokeille neljä ja viisi. Kilpailu lähti siis myös Joonaksella hyvin käyntiin, vaikka testit olivat jääneet vähiin.
Ainoaksi ongelmaksi koitui viimeisellä siirtymällä ilmennyt kakkosvaihteen puuttuminen sekä paukutus, jonka Joonas luuli tulevan vetonivelestä. Syyksi osoittautui katkennut moottorin korvake. Viimeisen eriokoiskokeen Joonas ja Antti joutuivat ajamaan pienimmillään kolmosvaihteella.

Joonaksen suunnitelmissa seuraava ralli on Secto Rallin yhteydessä ajettava Vetomies -kilpailu.

